Kontakt

Biuro Obsługi Klienta

Zamówienie telefoniczne
0801 000 761
033 8219 149
0604 617 978
w godzinach 9-17

Zamówienia: sklep@asport.pl
Biuro obsługi klienta: bok@asport.pl
Gwarancje: gwarancje@asport.pl

www.Asport.pl

Poradniki

 » Jak dbać o odzież z Gore-Tex®'u?

Pranie odzieży z Gore-Tex®

Przystępując do prania należy zawsze sugerować się instrukcjami producenta opisanymi na metce produktu. Jeśli producent nie zaleca używania suszarki bębnowej lub żelazka, to nie należy ich używać, ponieważ w przeciwnym razie membrana ulegnie zniszczeniu. Nie wolno stosować proszków ani innych detergentów, a jedynie specjalnych środków do tego przeznaczonych. Podobnie nie należy stosować płynów do płukania. Zarówno płyny, jak i detergenty mogą uszkodzić membranę, zatykając jej mikropory, przez co straci ona swoje właściwości.

Do prania zalecamy płyny marki Atsko, które nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale i odnawiają właściwości wodoodporne tkanin z membraną. Są bardzo wydajne, nie zostawiają smug, łatwo się wypłukują. Dobrze czyszczą wszelkie zabrudzenia, plamy, brud, a także usuwają nieprzyjemne zapachy.


Zobacz produkty ATSKO w Asport >>>


Odzież z Gore-Tex®'u należy prać tak często, jak tylko tego potrzebujemy, przy czym lepiej jest prać ją częściej w małej ilości płynu, niż rzadziej w większej. Brud i kurz zatykają mikropory w membranie, przez co nie oddycha ona już tak dobrze.

Prać takie ubrania można w pralce, przy czym należy wybrać opcję prania ręcznego, a temperaturę ustawić na maksymalnie 40 stopni (chyba, że producent zaleca inaczej). Nie powinno się także odwirowywać odzieży, a jedynie odpompować wodę. Podczas wirowania w membranie mogą powstać mikrouszkodzenia, materiał może się zaczepić o zamek itp.

Piorąc odzież z Gore-Tex®'em, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, przed praniem powinno się zapiąć wszystkie zamki, zatrzaski itp., po drugie oczyścić podajnik z resztek proszku i wlać do niego tylko tyle środka do prania, ile podaje producent. Po trzecie, jednorazowo nie powinno się prać więcej niż 3 sztuki ubrań.

Suszyć tkaniny Gore-Tex®'owe winno się w pozycji rozwieszonej, z dala od grzejników i źródeł ciepła, w suszarce bębnowej jedynie wtedy, gdy producent na to zezwoli.

Impregancja odzieży z Gore-Tex®

Wszystkie tkaniny Gore-Tex® powlekane są cienką warstwą polimeru DWR (Durable Water Repellent), który sprawia, że woda na powierzchni tkaniny utrzymuje się w postaci kropel i nie wsiąka w nią. Jednak ta powłoka nie jest nieskończenie trwała, po pewnym czasie zaczyna zanikać. Jeśli zauważymy, że woda wsiąka w niektórych miejscach w tkaninę to znaczy, że należy odzież zaimpregnować. Takie wsiąkanie nie oznacza jednak, że Gore-Tex® przecieka, a wilgoć, która ewentualnie zbiera się po jego stronie wewnętrznej może sugerować, że warstwy typu polar słabo oddychają.

Do impregnacji odzieży z membraną Gore-Tex® używamy specjalistycznych impregnatów, jak na przykład ten:

Impregnat do plecaków, kurtek, membran Gore-Tex 284g Atsko

Jest to uniwersalny impregnat, dobry nie tylko do Gore-Tex®'u, ale i do innych typów membran. Oprócz tego, że odnawia powłokę hydrofobową, to tworzy warstwę odpychającą brud, kurz i zanieczyszczenia, pozwalając uniknąć częstego prania w przyszłości.